Монтаж і використання газових балонів

  • Монтаж і використання газових балонів

Газові апарати можуть використовуватися тільки при відсутності витоків, скупчень   незгорілого газу. Це може бути досягнуто завдяки наявності датчика контролю полум'я (при відсутності полум'я перекривається подача газу до апарату).

Газові апарати споживання працюють при наявності рівномірно надходить, розрахованого для даного апарату, робочого тиску.

Необхідного тиску можна досягти, використовуючи регулятор тиску.

Регулятори тиску знижують тиск знаходиться в балоні скрапленого газу, яке, в залежності від температури рідкої фази, може бути високим, до робочого тиску газових апаратів. Апарати працюють з високим ККД і бездоганним згорянням тільки тоді, коли їм забезпечена подача стабільного за величиною тиску (забезпечено достатню кількість повітря для згоряння). Регулятори тиску:

·    до 50 мбар вважаються регуляторами низького тиску

·    понад 50 мбар до 4 бар, - регуляторами середнього тиску

Запобіжні пристрої від неприпустимого підвищення тиску 
Монтаж регулятора тиску і шлангопровода до балона зі скрапленим газом 
Трубопроводи, шлангопроводи, запобіжник при розриві шланга 
Додаткові вимоги

Запобіжні пристрої від неприпустимого підвищення тиску

Газові апарати, які не витримують тиск балонів без регулятора, повинні бути обладнані запобіжними пристроями від неприпустимо високого підвищення тиску. Поширені в торговельній практиці апарати як правило не витримують тиск перед регулятором (тиск в балоні). Тому необхідно також мати додатково до регулятора тиску запобіжний пристрій, на випадок відмови самого регулятора. Запобіжними пристроями від неприпустимого перевищення тиску є:

Регулятори тиску з вбудованим запобіжним пристроєм від надлишкового тиску. Вони можуть використовуватися, з урахуванням технічних вимог встановлених виробником, до максимальної потужності   в 1,5 кг / год.

Запобіжні пристрої від надлишкового тиску обмежують тиск приєднання газових апаратів до некритичного значення.

Регулятори тиску з запобіжним запірним пристроєм (ПЗК) і запобіжним скидним (ПСК) з системою відводу скидається газу назовні. Їх, перш за все, застосовують при обсязі відбору вище 1,5 кг / год, наприклад, з балонними установками або ємностями.

ПЗК це пристрої, які за нормальних умов експлуатації відкриті (готові до експлуатації). Їх завданням є самостійне перекривання потоку газу, як тільки тиск в системі досягає певного тиску спрацьовування. ПЗК після спрацьовування самостійно не відкривається.

ПСК це пристрої, які зазвичай при експлуатації закриті (готові до експлуатації). Їх завданням є автоматичне скидання газу із вхідного газопроводу через отвір скидного клапана, як тільки тиск в системі, підвищуючись, досягне тиску спрацьовування цього пристрою. ПСК знову автоматично закривається, якщо тиск падає нижче тиску спрацьовування.   

Монтаж регулятора тиску і шлангопровода до балона зі скрапленим газом

Системи ущільнення запірних вентилів балонів розрізняються залежно від розмірів самих балонів, а саме запірними вентилями для балонів, вагою заповнення 5 кг і 11 кг (клапан маленького балона, в Європі) і балонами вагою заповнення в 33 кг, так званими клапанами великих балонів.

Невеликі балони, вагою до 14 кг (напр. балони 5 кг і 11 кг) забезпечені запірним вентилем, який з боку виходу забезпечений гумовим кільцем ущільнювача. Завдяки цьому і досягається ущільнення при приєднанні регулятора до вентиля балона.

Смушкова гайка і гайка з накаткою на регуляторах приєднуються до вентиля балона тільки вручну (без інструменту). 

Балони для зрідженого газу вагою 33 кг забезпечені запірним вентилем з металевої плоскої приєднувальних поверхнею на виході, тобто без ущільнювального кільця. Для ущільнення приєднання потрібні кільця ущільнювачів з алюмінію або пластмаси. Вони повинні бути в бездоганному стані і самостійно утримуватися в приєднувальних арматур, тобто в регуляторі тиску або в шлангу високого тиску. Перед загвинчування шестигранною гайки на запірний вентиль необхідно перевірити, чи є кільце ущільнювача. 

Необхідно дотримуватися рекомендацій виробника по заміні кілець ущільнювачів.

Оскільки - як уже було описано - різні системи ущільнення працюють по різному, можна використовувати різнотипні приєднання для балонів (33 кг і 5 кг / 11 кг).

Регулятори тиску з комбінованим приєднанням можуть приєднуватися до балонів вагою наповнення в 5, 11 і 33 кг.

Однак вони можуть використовуватися при дотриманні технічних даних газоспоживаючого апарату, зазначених виробником, в основному, при максимальному відборі газу до 1,5 кг / год. Незалежно від типу ущільнення балона, кільце ущільнювача має обов'язково знаходитися на регуляторі тиску з комбінованим приєднанням і має бути неушкодженим. Необхідно дотримуватися рекомендацій виробника по заміні кілець ущільнювачів.

Після приєднання (запірний клапан - регулятор тиску або запірний клапан - шланг високого тиску) місце з'єднання необхідно обережно перевірити на герметичність при відкритому запірному вентилі балона і закритій запірній арматурі апарату споживання. Перевірка герметичності проводиться при робочому тиску за допомогою піноутворюючого засобу (наприклад, аерозоль для витоків). Робочий тиск утворюється при відкритій запірної арматури балона і закритій запірній арматурі газового апарату. Герметичність забороняється перевіряти за допомогою відкритого полум'я.

Трубопроводи, шлангопроводи, запобіжник при розриві шланга

Газові апарати приєднуються в основному тільки до трубопроводів, придатним для зрідженого газу. Придатними вважаються трубопроводи, які витримують хімічні, температурні і механічні напруги і, в разі необхідності, захищені від корозії. Придатними для зрідженого газу є трубопроводи з міді згідно DIN EN 1057, зварений стали, безшовної сталі, нержавіючої сталі.

Замість трубопроводів можна використовувати шлангові трубопроводи, в тому числі

·    в пересувних установках скрапленого газу (напр, установки в літаючих повітряних кулях)

·    в разі особливих технічних вимог (напр, газові апарати, які в процесі роботи повинні переміщатися

Шлангові трубопроводи повинні витримувати хімічну, температурну і механічну навантаження. Наприклад, між запірним клапаном балона і регулятором тиску необхідно використовувати шлангопроводи виключно з класом тиску 30 (→ 30 бар), рис.14. Між регулятором тиску і газовим апаратом можуть використовуватися також шлангопроводи з класом тиску 10 або 6 (→ 10 бар або 6 бар).

Шлангопроводи потрібно прокладати таким чином, щоб вони зовні були захищені від хімічних, температурних і механічних пошкоджень. Якщо при прокладці шлангопроводов по підлозі робочої зони, існує ймовірність їх пошкодження, то в таких випадках потрібно використовувати «шланги для особливих механічних навантажень». 

Для досягнення герметичності з'єднання рекомендується застосовувати шланги з наконечниками, наприклад:

·    з накидною гайкою (для монтажу з регулятором тиску)

·    з накидною гайкою і різьбових з'єднань із затискними кільцями (для монтажу до трубопроводу)

Рекомендована довжина шлангового трубопроводу не більше ніж 0,4 м. Як виняток можуть використовуватися шлангопроводи довше 0,4 м, якщо   

·    є особливі виробничі вимоги

·    повинні застосовуватися особливі запобіжні заходи

·    шлангопроводи коротше, ніж рекомендована довжина.

Особливі виробничі вимоги це, наприклад, пересувні установки або літаючі повітряні кулі. Особливою запобіжним засобом від витоку газу є використання запобіжного пристрою при розриві шланга тобто пристрою яке в разі розриву шланга перекриває потік газу з балона (див. рис.21,22,24,29). 

Такого роду пристрої повинні відповідати апарату споживання і регулятору тиску по:

·    номінальній витраті (наприклад, 1,5 кг / год)

·    робочому тиску (наприклад, 50 мбар)

Додатково при виборі запобіжного пристрою при розриві шланга необхідно дотримуватися рекомендацій виробника щодо

·    положення при монтажі

·    внутрішнього діаметра шлангопровода

·    довжини шлангопровода.

Запобіжні пристрої при розриві шланга не допускають вихід газу при пошкодженнях або відгвинчуванні шлангового трубопроводу і перекривають вихід газу, як тільки номінальний витрата збільшується на 10%. При цьому вони не реагують на «невеликі» витоку, які менше номінальної витрати газу.     

Додаткові вимоги

Так як газоспоживаючі апарати можуть працювати виключно на газовій фазі, то відбір скрапленого газу може проводитися тільки з горизонтально розташованих балонів. Для безпечного підпалу потрібно використовуватися відповідні для цього запальники, наприклад, ПЬЕЗОРОЗПАЛ або трубчастий запальник. 

Подача газу повинна легко перекриватися. Це досягається шляхом приведення в дію розташованого перед газовим апаратом і легкодоступного основного запірного пристрою, наприклад, запірного клапана балона (рис.26).

Якщо кілька апаратів працюють від одного джерела подачі газу (окремого балона або установки з декількох балонів), то подача газу повинна перекриватися на кожному апараті споживання. Це можливо при наявності у кожного апарату запірного пристрою. 

Газоспоживаючі апарати, в основному, повинні використовуватися тільки під наглядом. Вказівки щодо безпечного використання газового апарату містяться в інструкції з експлуатації заводу-виготовлювача.

Контроль герметичності на установках скрапленого газу здійснюється:

·    за допомогою піноутворюючого засобу

·    за допомогою манометра, вбудованого в установку скрапленого газу.

Контроль герметичності проводиться при робочому тиску. Специфіка перевірки герметичності в кожному окремому випадку розглядається індивідуально. Перевірка герметичності може проводитися тільки певними, наділеними відповідними повноваженнями особами.

Під час проведення випробувань, на вбудованих в установку скрапленого газу манометрах, що знаходиться в ній тиск не повинен падати. У регуляторів тиску у виконанні з манометром необхідно брати до уваги технічні вимоги, а також тривалість випробувань, зазначені в інструкції з експлуатації.

Виведення з експлуатації газових апаратів:

По закінченню роботи, перед великим перервою в роботі, при неполадках або в разі небезпеки необхідно перекривати подачу газу до апаратів. Для цього необхідно закрити клапани балонів (поворотом вправо). 

Якщо в установці скрапленого газу виникає неполадка, яка може викликати аварію, то необхідно припинити роботу установки до усунення причини неполадки.

Небезпека аварії може виникнути, наприклад, при негерметичності в місцях з'єднань, при пошкодженнях трубопроводів і дефектах пристроїв контролю полум'я газового апарату.

При підозрі на негерметичність всі можливі джерела займання повинні бути негайно усунуті. Якщо можливо, то все балони зі зрідженим газом терміново перекрити. Необхідна для займання пропану температура в приблизно 510 ° С може виникнути через запаленої сигарети.

Поки не виникла небезпека, необхідно прибрати балони із зрідженим газом з пожежонебезпечних зон або охолодити їх водою. Необхідно звернути увагу пожежних служб на наявність балонів зі зрідженим газом в пожежонебезпечних зонах або поблизу їх.

Також необхідно враховувати додаткові місцеві вимоги, які потрібно узгоджувати з місцевим пожежним органом.

Для гасіння загорянь скрапленого газу (клас загоряння С) необхідно надавати і використовувати дозволені відповідні вогнегасники, наприклад, порошкові вогнегасники з порошком АВС (згідно DIN EN 3).

Для газових інфрачервоних обігрівачів, каталітичних печей особливо необхідно дотримуватися зазначені виробником в інструкції по експлуатації вимоги:

·    мінімальні відстані від горючих речовин,

·    мінімальні відстані від джерел тепла.

·    вимоги до об'єму приміщення

Газові інфрачервоні обігрівачі, каталітичні печі можуть використовуватися, як правило, тільки на відкритому повітрі або в дуже добре провітрюваних приміщеннях, так як при нестачі свіжого повітря в приміщення може утворюватися отруйний чадний газ (СО).

Маніпуляції із запобіжними пристроями суворо заборонені.

Внаслідок зміни порога спрацьовування запобіжних пристроїв можуть виникнути важкі нещасні випадки і правові наслідки (серед іншого, грошові штрафи і вимоги відшкодування шкоди).

Наприклад, при маніпуляціях з пристроєм контролю полум'я, а також клапанами може статися витік газу і виникнути небезпека загоряння або вибуху.

Заміна деталей установки: деталі установки, схильних до зносу або старіння, необхідно міняти не рідше, ніж через 8 років. Такими є, наприклад, регулятори тиску, запобіжні пристрої при розриві шланга, шлангопроводи, запірні пристрої. Заміни не потрібно, якщо належний стан підтверджено уповноваженою особою. Додаткові вимоги вказані в інструкції з експлуатації виробника.

Повернення до списку

2019-03-02 23:52:44
0
92

Коментарі:

Увага: HTML символи заборонені!